Zanim kupisz upragnioną działkę…

Od jutra ósmoklasiści przystępują do egzaminów, a nasze młodsze pociechy mają trzy dni wolnego. Wielu z Państwa wykorzysta tą szkolną przerwę i ruszy na kolejny majowy długi weekend. Z pewnością odwiedzicie piękne miejsca i zobaczycie wyjątkowe rzeczy. Przy okazji podróży może się zdarzyć, że znajdziecie Waszą wymarzoną działkę i będziecie chcieli zbudować tam swoje miejsce na Ziemi.

Moment na kupno działki za gotówkę jest bardziej niż dobry – to doskonała inwestycja chroniąca nasze oszczędności przed galopującą inflacją. Zanim jednak podejmiecie ostateczną decyzję, pozwólcie podzielić się naszymi doświadczeniami na co zwrócić uwagę przed kupnem działki. Listę rzeczy do sprawdzenia załączam poniżej. Szczególną Państwa uwagę zwrócę jednak na to, co nie do końca może się Państwu wydawać istotne na pierwszy rzut oka.

 1. Przykre niespodzianki pod powierzchnią Waszej działki.

Może się niestety zdarzyć, że pięknie położona działka z cudownymi sosnami ma grunt, na którym nie postawicie żadnego domu bez kosztownych prac ziemnych. Zanim zatem kupią Państwo działkę poproście obecnego właściciela o ekspertyzę geotechniczną lub zróbcie badania geologiczne. Nie wybuduje się domu na plastycznych lub miękkoplastycznych gruntach nienośnych bez bardzo kosztownych prac ziemnych. Mówię tutaj o posadowieniu budynku na fundamentach pośrednich np. na palach lub kolumnach, które sięgać muszą gruntów nośnych. A te mogą znajdować się nawet 8-10 m pod powierzchnią terenu Waszej cudownej działki. Oczywiście wszystko można zrobić, tylko wbicie takich pali to dodatkowy wydatek zaczynający się od 70-80 tysięcy złotych netto przy niedużym i lekkim domu z drewna. Cena ostateczna uzależniona jest od wielkości domu i materiału, z jakiego dom zbudujemy. A także od cen stali, która obecnie ze względu na wojnę w Ukrainie ekstremalnie podrożała – w styczniu tonę stali kupowało się za 4900 zł, na początku maja trzeba na to wydać prawie 13 500 zł.

 1. Droga dojazdowa

Po pierwsze bez drogi dojazdowej na Waszą działkę nie dostaniecie pozwolenia na budowę. Po drugie droga dojazdowa musi mieć zapewnioną tzw. służebność przejazdu, czyli połączenie działki z najbliższą drogą publiczną. I wreszcie po trzecie bez odpowiednio utwardzonej drogi na działkę nie wjedzie ciężki sprzęt budowlany z betonem, elementami konstrukcyjnymi i innymi niezbędnymi materiałami budowlanymi. To często samochody o wadze 40 ton, które zniszczą nieutwardzoną drogę i porobią takie koleiny, że bez traktora nie dojedziecie. Lepiej i taniej jest utwardzić ją zawczasu, a nie w ostatniej chwili, kiedy betoniarka już czeka na wjazd. Elegancko będzie użyć do tego kruszywa. Jeśli nie chcemy niszczyć piękna otaczającej nas przyrody skorzystajmy z tłucznia, żwiru lub kamienia naturalnego. Drugą tańszą opcją jest wykorzystanie gruzu betonowego – tylko  ładnie to wyglądać nie będzie. Trzecią opcją jest wypożyczenie na czas budowy płyt betonowych. To świetne rozwiązanie tymczasowe ingerujące tylko przez pewien czas w piękno otaczającej Was przyrody. 

 1. Co dodatkowo sprawdzić przed kupnem działki?
 • Jej status prawny – czy działka jest budowlana, rolna, a może leśna. Na przykład działka rolna, aby mogła być działką budowlaną, musi zostać objęta procedurą odrolnienia, a to czasochłonna sprawa,
 • Proszę sprawdzić księgę wieczystą i upewnić się, że działka nie jest obciążona kredytem, długami, zajęciem komorniczym. W chwili przepisania działki na siebie nabywają Państwo nie tylko ziemię, ale też wszelkie jej obciążenia.
 • Jeśli działka nie ma KW właściciel zobowiązany jest dostarczyć inny dokument np. akt własności lub kupna, jasno potwierdzający kto jest właścicielem działki.
 • Proszę przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Odpowie on na wiele pytań o tym jaki dom ostatecznie można postawić na działce. W poszczególnych regionach Polski obowiązują różne przepisy dotyczące rozmiaru domu, jego wysokości, koloru elewacji, posadowienia na działce, kąta pochylenia dachu, materiału jaki należy położyć na dach, czy z jakiego musi być zrobiona elewacja domu. Może się zdarzyć, że MPZP określi minimalną powierzchnie zabudowy mieszkaniowej min. 120m2 i nie postawią Państwo na działce mniejszego domu.
 • Polecam sprawdzić także przeznaczenie sąsiadujących działek. MPZP gminy określa na jakie cele są przeznaczone grunty sąsiadujące z nabywaną działką. Uniknie się wówczas niekomfortowej sytuacji, gdy za płotem pojawi się chlewnia lub obwodnica.
 • Jeżeli działka nie ma MPZP należy otrzymać od jej właściciela warunki zabudowy (WZ). Wydaje je urząd odpowiedzialny za dany teren.
 • Kolejny krok to sprawdzenie, czy działka jest uzbrojona tzn. czy ma dostęp do wody, kanalizacji i prądu. Doprowadzenie mediów jest dosyć kosztowne i długotrwałe. Oczywiście dość szybko wykopie się studnię, zainstaluje ekologiczne szambo. Znamy jednak przypadki, gdy na podłączenie prądu właściciel czeka od półtorej roku…
 • Proszę zapoznać się także z mapą zasadniczą nieruchomości, na której naniesione są zarówno media podziemne, jak i te widoczne nad powierzchnią. Dzięki temu zabezpieczą się Państwo przed kupnem działki, w granicach której biegnie np. kolektor gazowy.
 • Koniecznie porozmawiajcie z przyszłymi sąsiadami, a nawet z lokalnym sołtysem. Zyskają Państwo bezcenną wiedzę co kiedyś znajdowało się na terenie Waszej działki lub w jej bezpośredniej bliskości (np. zrekultywowane wysypisko śmieci).
 • I na koniec – bardzo proszę wszelkie formalności załatwiać tylko u notariusza. Notariusz dodatkowo sprawdzi wszystkie dokumenty i zabezpieczy Państwa przed nieuczciwym sprzedającym.

Kupno działki to bardzo przyjemna, ale i bardzo poważna sprawa. Sprawdźcie zatem wszystko wcześniej, a potem dzwońcie i porozmawiajmy jak ma wyglądać Państwa DOMXS marzeń.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Masz jakieś pytania?

PODZIEL SIĘ:

Zobacz DOMXS na żywo

Chcą Państwo obejrzeć DOMXS na żywo? Nic prostszego. Zapraszamy do kontaktu. Mogą też Państwo zostawić namiary na siebie, abyśmy mogli powiadomić o dniach otwartych organizowanych przez DOMXS.