Praca zdalna i własny dom. Co zyskaliśmy dzięki kwarantannie

Pandemia wyraźnie zmieniła stosunek Polaków do życia zawodowego i perspektyw z nim związanych. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 40% miejsc pracy jest możliwych do wykonywania w formie zdalnej. Paradoksalnie kwarantanna pokazała nam nowe możliwości i skłoniła do działań, jakich nie podjęlibyśmy się jeszcze przed wybuchem koronawirusa.

Zdalna forma pracy kojarzy ze stylem życia znanym bardziej w krajach Europy Zachodniej. I rzeczywiście, chociaż z początku pandemii, aż 40% badanych przyznało, że dostrzega możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie, nie wszyscy od razu zdecydowali się na pracę w warunkach domowych. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do pracy poza biurem, co wyraźnie zaniepokoiło wielu pracodawców z początkiem pierwszej fali koronawirusa. Czas jednak pokazał, że podczas kolejnych obostrzeń, stosunek wielu Polaków do formy pracy wyraźnie się zmienił. Na ten moment, aż 87% osób, które wykonywały lub wciąż wykonują swoje obowiązki zdalnie, jest za tym, aby home office był gwarantowany ustawowo.

Własny dom najlepszym biurem?

Powodów, dla których Polacy polubili pracę zdalną jest kilka. Przede wszystkim, brak dojazdów do biura oszczędza nam wiele czasu, a swobodna organizacja obowiązków wspomaga efektywność tych, którzy nie lubią pracować pod presją i wolą sami decydować o rytmie swojego dnia.

Brak wydatków związanych z lunchem na mieście, mniej pośpiechu i miejskich korków znacząco przekłada się na komfort życia codziennego. W dobie pandemii wielu Polaków zaczęło postrzegać własny dom, jako przestrzeń nie tylko prywatną, ale również zawodową. Brak aktywności na mieście i ciągłego przemieszczania się skłonił nas również do refleksji, w jaki sposób jesteśmy związani ze swoim miejscem zamieszkania i czy życie w dużej aglomeracji podyktowane jest naszą szczerą wolą, a może szeregiem zobowiązań zawodowych. W świetle pracy zdalnej coraz częściej marzy nam się jednak dom na wsi, daleko od miejskiego zgiełku.

PODZIEL SIĘ:

Zobacz DOMXS na żywo

Chcą Państwo obejrzeć DOMXS na żywo? Nic prostszego. Zapraszamy do kontaktu. Mogą też Państwo zostawić namiary na siebie, abyśmy mogli powiadomić o dniach otwartych organizowanych przez DOMXS.