Dom na zgłoszenie – 5 największych zalet

Według danych GUS, spadek przeciętnej powierzchni domów budowlanych utrzymuje się już od 2013 roku. Pandemia znacząco przyspieszyła ten proces i spowodowała, że Polacy stawiają na mniejsze lokum i życie na wsi. Jakie są największe zalety domów bez pozwolenia? Mała powierzchnia to wielki komfort.

1. Szybsza i tańsza budowa

Budowa tradycyjnego domu wymaga dużej ilości czasu i pieniędzy. Szczególnie teraz, kiedy ceny materiałów budowlanych idą w górę, opóźnienia ekip budowlanych i nieprzewidziane koszty mogą spędzać nam sen z powiek. Mniejszy dom to również mniej stresu – szybki czas realizacji i niższy nakład pieniężny gwarantują komfort, jakiego nie doświadczymy projektując willę. Wyprowadzka na wieś czy budowa na działce za miastem, także staje się prostsza, jeśli zdecydujemy się na dom do 35m2

2. Kontakt z naturą

Zamiast dużego domu na małej działce, coraz częściej wolimy postawić mały dom na dużym kawałku ziemi i żyć w harmonii z otaczającą nas naturą. Większy ogród pozwala na uprawę własnego ogródka i korzystanie z sezonowych warzyw, owoców czy też ziół. Popularne w ostatnich latach filozofie less waste i slow life skłaniają nas ku bardziej zrównoważonemu stylowi życia, co staje się znacznie prostsze, kiedy zdecydujemy się na mały, ekologiczny dom.

3. Funkcjonalna przestrzeń

Mniejsza powierzchnia domu to też mniej dekoracyjnych błędów i niższe koszty aranżacji. Dom do 70m2 jest często znacznie bardziej przytulny, niż ogromne, puste mieszkanie. Kreatywne rozwiązania wnętrzarskie i dobra organizacja pozwalają na utrzymanie porządku i cieszenie się z przedmiotów, które lubimy najbardziej. Minimalizm w mieszkaniu to coraz bardziej powszechna praktyka, która pozwala zachować nie tylko czystą przestrzeń, ale też czysty umysł. 

4. Życie we wspólnocie

Najczęściej decydujemy się na budowę domu bez pozwolenia na wsi, z dala od dużych aglomeracji. Zrównoważony styl życia pozwala na życie w harmonii zarówno z naturą, jak i z ludźmi. Szybko doceniamy uroki sąsiedzkiej życzliwości, nawet jeśli nie przeprowadziliśmy się do rodzinnego miasteczka. Mniejsza miejscowość pozwala na cieszenie się urokami życia w niedużej wspólnocie. 

5. Niższe koszty utrzymania 

Duże domy są drogie nie tylko na etapie budowy, ale również ich utrzymania – wysokie rachunki mogą znacząco zmniejszyć komfort życia w dużej willi. Mały dom bez pozwolenia to niższe opłaty za gaz czy prąd, a także wiele opcji na zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Baterie słoneczne, przydomowa oczyszczalnia, czy nawet zbiornik na deszczówkę to zaledwie niektóre z możliwości, jakie daje nam duży ogród i niewielka powierzchnia mieszkalna do utrzymania. 

PODZIEL SIĘ:

Zobacz DOMXS na żywo

Chcą Państwo obejrzeć DOMXS na żywo? Nic prostszego. Zapraszamy do kontaktu. Mogą też Państwo zostawić namiary na siebie, abyśmy mogli powiadomić o dniach otwartych organizowanych przez DOMXS.